Drzewo BOŚ już rośnie – z myślą o przyszłych pokoleniach

← Aktualności

Drzewo BOŚ już rośnie – z myślą o przyszłych pokoleniach

| Aktualności

Miniony weekend w większości polskich miast upłynął na obchodach Dni Ochrony Środowiska, zorganizowanych przez Ministerstwo Środowiska, Lasy Państwowe i NFOŚiGW. Na mieszkańców i turystów spędzających czas w warszawskich łazienkach czekały m.in. atrakcje przygotowane przez Bank Ochrony Środowiska i Fundację BOŚ. Podczas Dni Ochrony Środowiska miała miejsce również ogólnopolska akcja sadzenia „100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości Polski 1918-2018”. Drzewo w imieniu BOŚ zasadził Bogusław Białowąs, Prezes Zarządu Banku, przed siedzibą NFOŚiGW w Warszawie.  

W ramach akcji, mieszkańcy kilkunastu polskich miast otrzymali około 100 tys. „jubileuszowych” sadzonek polskich gatunków drzew, opatrzonych pamiątkowym certyfikatem. W zamian przekazali oni do utylizacji po 10 plastikowych butelek PET , baterii czy puszek aluminiowych.

Wydarzenie zorganizowały NFOŚiGW i fundusze wojewódzkie, a Honorowym Patronatem objął je Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Zostało ono także włączone do oficjalnych wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski i sygnowane logotypem „Niepodległa". W uroczystej inauguracji sadzenia drzew, w której wziął udział prezes Bogusław Białowąs uczestniczyli także m.in. Sławomir Mazurek, Wiceminister Środowiska oraz  Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu NFOŚiGW i zarazem gospodarz przedsięwzięcia. 

Oprócz patriotycznego wymiaru, akcja miała na celu zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę troski o środowisko naturalne, z którego będą korzystać przyszłe pokolenia. Właśnie o nich i o tym, jaką spuściznę pozostawimy po sobie my, współcześnie żyjący Polacy, powinniśmy myśleć szczególnie. Na tym właśnie polega współczesny patriotyzm.

Wydarzenie wpisało się również w pro-ekologiczną misję BOŚ: „Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” ma wymiar wielopokoleniowy. Dlatego jako Bank Ochrony Środowiska,  jesteśmy dumni z zaproszenia do udziału w tym wydarzeniu szczególnie, że od ponad 27 lat uczestniczymy w realizacji projektów proekologicznych. Chcę podkreślić, że choćby wielkość inwestycji, która wpłynęła na poprawę jakości powietrza w Polsce, współfinansowanych od początku funkcjonowania banku, to ponad 30 mld zł. Przy okazji tej wyjątkowej akcji, deklaruję naszą dalszą pracę w zakresie realizacji projektów proekologicznych i zaangażowanie w tego typu przedsięwzięcia, razem z Fundacją BOŚ, którą mamy w swoich strukturach” powiedział Bogusław Białowąs, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego przynoszą konkretne korzyści ekologiczne. Szczególnie istotne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach. 

Bogusław Białowąs, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska posadził drzewo przed siedzibą NFOŚiGW